Rejestracja samochodu używanego
Zakupione auto należy zarejestrować. Proces rejestracji jest prosty i ogranicza się do wypełnienia odpowiedniego wniosku, przedstawienia odnośnych dokumentów i wniesienia niezbędnych opłat. Czynności rejestracyjne różnią się nieco w przypadku aut sprowadzonych z zagranicy.
Rejestracja używanego samochodu kupionego w Polsce
W tym wypadku procedura jest bardzo prosta. Wystarczy:
1. wypełnić wniosek (ściągnięty z Internetu lub otrzymany w urzędzie) i
2. przedstawić dowód własności samochodu (umowa kupna-sprzedaży, faktura, umowa darowizny, itp.),
3. kartę pojazdu (jeśli jest),
4. zaświadczenie o przejściu badań technicznych (lub pieczątkę w dowodzie rejestracyjnym) i
5. tablice rejestracyjne. Jeżeli samochód rejestrowany jest w tym samym powiecie, w którym zarejestrowany był na poprzedniego właściciela, nie trzeba będzie zmieniać tablic (za wyjątkiem sytuacji, gdy wykonano je w nieaktualnym już wzorze).
6. Przy odbiorze dowodu rejestracyjnego, niezbędne będzie także okazanie dowodu wykupienia ważnej polisy OC.
7. Uwaga. Jeżeli auto ma współwłaściciela, musi być on obecny przy rejestracji w urzędzie lub podpisać oficjalne pełnomocnictwo dla osoby dokonującej rejestracji.

Rejestracja używanego samochodu sprowadzonego z kraju UE
Procedura rejestracji auta zakupionego na terenie Unii Europejskiej jest równie prosta jak w przypadku samochodów krajowych.
1. Oprócz wyżej wymienionych dokumentów, potrzebne będzie dodatkowo zaświadczenie potwierdzające uiszczenie akcyzy.
2. Wszystkie dokumenty zagraniczne muszą zostać przetłumaczone na język polski, przez tłumacza przysięgłego.
3. Jeżeli poprzedni właściciele nie zarejestrowali samochodu, konieczne będzie przedstawienie wszystkich umów potwierdzających zmianę prawa własności. Zachowana musi być ciągłość umów.
4. Dodatkowo konieczne będzie płatne wyrobienie karty pojazdu i wypożyczenie tymczasowych tablic rejestracyjnych na czas dojazdu do stacji kontroli pojazdów – jest to niezbędne do ustalenia parametrów wozu, nawet w przypadku aut z ważnym przeglądem technicznym. W przypadku aut zagranicznych najpierw wydawane jest pozwolenie czasowe (tzw. miękki dowód) – po 30 dniach konieczna jest kolejna wizyta w urzędzie, celem otrzymania stałego dowodu rejestracyjnego.

Rejestracja samochodu sprowadzonego spoza UE
Rejestracja samochodu kupionego w kraju nie będącym członkiem Unii Europejskiej wymaga dodatkowo opłacenia cła. W przypadku przedsiębiorców zajmujących się handlem pojazdami zaświadczenie nie będzie konieczne – wystarczy adnotacja umieszczona w dowodzie własności konkretnego pojazdu.
Cło na samochody spoza Unii Europejskiej wynosi 10% sumy uzyskanej z dodania ceny pojazdu i kosztów transportu do Polski. Konieczne jest także opłacenie akcyzy i opłat portowych. Przed rejestracją należy upewnić się, że auto dostosowane jest do technicznych wymogów obowiązujących na terenie Polski.

Właśnie przeczytałeś pierwszy artykuł z serii Sprawdzenie samochodu Mazda przed zakupem. Koniecznie przeczytaj pozostałe!
1. Gdzie szukać używanych samochodów?
2. Jak wybrać samochód używany? Jak oglądać Mazdę i na co zwracać uwagę? Jakie triki stosują sprzedawcy?
3. Jak sprawdzić historię używanego auta?
4. ABC kupna używanego samochodu
5. Rejestracja samochodu używanego
6. Usługa: „Sprawdzanie przed zakupem w warsztacie ASO MAZDA Gołembiewscy”
Paweł Gołembiewski