Rejestracja samochodu używanego | Mazda
Drogi Odwiedzający!
Musisz wiedzieć, że zbieramy o Tobie informacje i niektóre Twoje dane osobowe. Spokojnie! Wykorzystujemy je legalnie i w sposób nieszkodzący Tobie.

Dlaczego wyświetlamy tę wiadomość?

Chcemy, byś wiedział, że na naszej stronie jesteś bezpieczny!
JAK CHRONIMY I PRZETWARZAMY TWOJE DANE?

  • Zapewniamy, że traktujemy dane osobowe ze szczególną starannością i przykładamy dużą wagę do ochrony Twojej prywatności.
  • Twoje dane osobowe gromadzimy i przetwarzamy jako GOŁEMBIEWSCY SP. z o.o. SP. K., będąc jednocześnie Administratorem zbioru danych osobowych.
  • Podając dobrowolnie swoje dane masz prawo dostępu do ich treści, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie, z zastrzeżeniem, że odmowa podania danych lub ograniczenie ich przetwarzania może utrudnić kontakt z Tobą.
  • Twoje dane osobowe gromadzone i przetwarzane są wyłącznie w zakresie i celu niezbędnym do realizacji usługi i nie będą przetwarzane w innych celach, nie będziemy również ich używać do profilowania.
  • Dane osobowe przechowujemy wyłącznie na terenie EOG.
  • Twoje dane osobowe gromadzone i przetwarzane są zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. oraz ustawą z dnia 18 lipca 2002r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017. poz. 1219 t.j.).
  • Pamiętaj, że masz prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego w zakresie ochrony danych osobowych.
ROZUMIEM

Rejestracja samochodu używanego

Zakupione auto należy zarejestrować. Proces rejestracji jest prosty i ogranicza się do wypełnienia odpowiedniego wniosku, przedstawienia odnośnych dokumentów i wniesienia niezbędnych opłat. Czynności rejestracyjne różnią się nieco w przypadku aut sprowadzonych z zagranicy.

Rejestracja używanego samochodu kupionego w Polsce

W tym wypadku procedura jest bardzo prosta. Wystarczy:
1. wypełnić wniosek (ściągnięty z Internetu lub otrzymany w urzędzie) i
2. przedstawić dowód własności samochodu (umowa kupna-sprzedaży, faktura, umowa darowizny, itp.),
3. kartę pojazdu (jeśli jest),
4. zaświadczenie o przejściu badań technicznych (lub pieczątkę w dowodzie rejestracyjnym) i
5. tablice rejestracyjne. Jeżeli samochód rejestrowany jest w tym samym powiecie, w którym zarejestrowany był na poprzedniego właściciela, nie trzeba będzie zmieniać tablic (za wyjątkiem sytuacji, gdy wykonano je w nieaktualnym już wzorze).
6. Przy odbiorze dowodu rejestracyjnego, niezbędne będzie także okazanie dowodu wykupienia ważnej polisy OC.
7. Uwaga. Jeżeli auto ma współwłaściciela, musi być on obecny przy rejestracji w urzędzie lub podpisać oficjalne pełnomocnictwo dla osoby dokonującej rejestracji.

polskie-tablice rejestracyjne


Rejestracja używanego samochodu sprowadzonego z kraju UE

Procedura rejestracji auta zakupionego na terenie Unii Europejskiej jest równie prosta jak w przypadku samochodów krajowych.
1. Oprócz wyżej wymienionych dokumentów, potrzebne będzie dodatkowo zaświadczenie potwierdzające uiszczenie akcyzy.
2. Wszystkie dokumenty zagraniczne muszą zostać przetłumaczone na język polski, przez tłumacza przysięgłego.
3. Jeżeli poprzedni właściciele nie zarejestrowali samochodu, konieczne będzie przedstawienie wszystkich umów potwierdzających zmianę prawa własności. Zachowana musi być ciągłość umów.

4. Dodatkowo konieczne będzie płatne wyrobienie karty pojazdu i wypożyczenie tymczasowych tablic rejestracyjnych na czas dojazdu do stacji kontroli pojazdów – jest to niezbędne do ustalenia parametrów wozu, nawet w przypadku aut z ważnym przeglądem technicznym. W przypadku aut zagranicznych najpierw wydawane jest pozwolenie czasowe (tzw. miękki dowód) – po 30 dniach konieczna jest kolejna wizyta w urzędzie, celem otrzymania stałego dowodu rejestracyjnego.

zakp-samochodu-z-kraju-ue


Rejestracja samochodu sprowadzonego spoza UE

Rejestracja samochodu kupionego w kraju nie będącym członkiem Unii Europejskiej wymaga dodatkowo opłacenia cła. W przypadku przedsiębiorców zajmujących się handlem pojazdami zaświadczenie nie będzie konieczne – wystarczy adnotacja umieszczona w dowodzie własności konkretnego pojazdu.
Cło na samochody spoza Unii Europejskiej wynosi 10% sumy uzyskanej z dodania ceny pojazdu i kosztów transportu do Polski. Konieczne jest także opłacenie akcyzy i opłat portowych. Przed rejestracją należy upewnić się, że auto dostosowane jest do technicznych wymogów obowiązujących na terenie Polski.

zakup-samochodu-spoza-ue


Właśnie przeczytałeś pierwszy artykuł z serii Sprawdzenie samochodu Mazda przed zakupem. Koniecznie przeczytaj pozostałe!
1. Gdzie szukać używanych samochodów?
2. Jak wybrać samochód używany? Jak oglądać Mazdę i na co zwracać uwagę? Jakie triki stosują sprzedawcy?
3. Jak sprawdzić historię używanego auta?
4. ABC kupna używanego samochodu
5. Rejestracja samochodu używanego
6. Usługa: „Sprawdzanie przed zakupem w warsztacie ASO MAZDA Gołembiewscy”

Paweł Gołembiewski

poznaj nasze marki