Jak sprawdzić historię używanego auta? | Mazda
Drogi Odwiedzający!
Musisz wiedzieć, że zbieramy o Tobie informacje i niektóre Twoje dane osobowe. Spokojnie! Wykorzystujemy je legalnie i w sposób nieszkodzący Tobie.

Dlaczego wyświetlamy tę wiadomość?

Chcemy, byś wiedział, że na naszej stronie jesteś bezpieczny!
JAK CHRONIMY I PRZETWARZAMY TWOJE DANE?

  • Zapewniamy, że traktujemy dane osobowe ze szczególną starannością i przykładamy dużą wagę do ochrony Twojej prywatności.
  • Twoje dane osobowe gromadzimy i przetwarzamy jako GOŁEMBIEWSCY SP. z o.o. SP. K., będąc jednocześnie Administratorem zbioru danych osobowych.
  • Podając dobrowolnie swoje dane masz prawo dostępu do ich treści, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie, z zastrzeżeniem, że odmowa podania danych lub ograniczenie ich przetwarzania może utrudnić kontakt z Tobą.
  • Twoje dane osobowe gromadzone i przetwarzane są wyłącznie w zakresie i celu niezbędnym do realizacji usługi i nie będą przetwarzane w innych celach, nie będziemy również ich używać do profilowania.
  • Dane osobowe przechowujemy wyłącznie na terenie EOG.
  • Twoje dane osobowe gromadzone i przetwarzane są zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. oraz ustawą z dnia 18 lipca 2002r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017. poz. 1219 t.j.).
  • Pamiętaj, że masz prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego w zakresie ochrony danych osobowych.
ROZUMIEM

Jak sprawdzić historię używanego auta?

Solenne zapewnienia o prawidłowej obsłudze, serwisowaniu i niskim stanie licznika to odrobinę za mało, aby sięgać do kieszeni po niemałą sumę pieniędzy. Historię auta sprawdzić można samodzielnie bez powoływania się na słowo właściciela czy sprzedawcy.

Numer VIN

VIN (Vehicle Identyfication Number) to 17-znakowe oznaczenie identyfikacyjne, dzięki któremu można bardzo precyzyjnie określić rok produkcji, typ nadwozia oraz czasami sprawdzić historię pojazdu. Ostatnio mamy trochę więcej możliwości dzięki Centralnej Ewidencji Pojazdów, która udostępnia niektóre dane zainteresowanym. Wystarczy odwiedzić podaną niżej stronę, wpisać spisany z samochodu numer VIN aby otrzymać dostęp do takich danych, jak data rejestracji czy badań technicznych, stan licznika (gromadzone od 2014 roku) czy informacje o zmianie właściciela.


Baza danych dostępna jest pod adresem: www.historiapojazdu.gov.pl


historia-pojazdu-gov


Numer VIN znaleźć można na tabliczkach znamionowych umieszczonych na nadwoziu auta. Jeżeli tabliczki zostały usunięte, są nieczytelne lub numery różnią się od tych wymienionych w dowodzie rejestracyjnym, może oznaczać to, że samochód jest skradziony lub mogą wystąpić problemy przy rejestracji z racji konieczności uzyskania nowego numeru VIN.
W przypadku wątpliwości, co do legalnego pochodzenia oferowanego pojazdu, warto skontaktować się do najbliższym komisariatem Policji, w którym bezpłatnie uzyskamy pomoc w ustaleniu, czy samochód nie pochodzi z kradzieży.
Także Mazda Europe od 2005 roku wprowadziła we wszystkich swoich modelach elektroniczną książkę obsługi, dzięki czemu na podstawie numeru VIN sprawdzimy historię Mazdy. Oczywiście, o ile była serwisowana w ASO Mazda. Z DSR, bo tak się nazywa system, dowiemy się więcej na temat przeglądów okresowych, napraw eksploatacyjnych, przebiegów i dat wykonania opisanych czynności. Czego natomiast nie znajdziemy w DSR, to naprawy powypadkowe oraz naprawy gwarancyjne. Historia DSR dostępna jest w ASO Mazdy. Między innymi dlatego koniecznie polecam sprawdzenie przed zakupem w ASO Mazda.

vin


Mechanik prawdę powie!

Historię auta przybliży także doradca z autoryzowanego serwisu. Doświadczenie i fachowa wiedza pozwolą obnażyć niedoskonałości samochodu. Profesjonalny sprzęt autoryzowanego serwisu pomaga także w odczytaniu danych ze sterowników i komputera pokładowego samochodu. Więcej o usłudze sprawdzenia przed zakupem w następnych artykułach.Właśnie przeczytałeś pierwszy artykuł z serii Sprawdzenie samochodu Mazda przed zakupem. Koniecznie przeczytaj pozostałe!
1. Gdzie szukać używanych samochodów?
2. Jak wybrać samochód używany? Jak oglądać Mazdę i na co zwracać uwagę? Jakie triki stosują sprzedawcy?
3. Jak sprawdzić historię używanego auta?
4. ABC kupna używanego samochodu
5. Rejestracja samochodu używanego
6. Usługa: „Sprawdzanie przed zakupem w warsztacie ASO MAZDA Gołembiewscy”

Paweł Gołembiewski

poznaj nasze marki